Sık Sorulan Sorular

Ana Sayfa » Sık Sorulan Sorular
Özgür yazılım felsefesi, üretmeyi ve paylaşmayı temel alan bir bilişim felsefesidir. Kamptaki tüm eğitimler bu felsefe etrafında oluşturulmuştur.
Evet. Akademik Bilişim Konferansı öncesi yapılan 4 günlük kurslar, 2019’dan beri Mustafa Akgül Özgür Yazılım Kış Kampı adıyla düzenleniyor.
Aramızdan 2017’de ayrılan Mustafa Akgül, kampın kurucusu idi. Türkiye’de özgür yazılımlar alanında yaptığı çalışmaları okumak için tıklayın.
25 – 28 Ocak tarihleri arasında (haftasonları dahil), Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nin Yunus Emre Yerleşkesi’nde İktisadi İdari Bilimler Fakültesi’nde yapılıyor.
Kampa katılım ücretsizdir. Ancak katılımcıların kendi masraflarını (yol, konaklama, yemek) karşılamaları beklenmektedir.
Her bir eğitimin kendi sayfasında katılımcılardan beklenen koşulları görebilirsiniz.
Her bir eğitimin kendi sayfasında eğitim detaylarını görebilirsiniz.
Hayır. Eğitimler eş zamanlı gerçekleştirildiğinden, aynı anda iki eğitime birden katılmanız mümkün değil.
Kampta eğitimler haftasonu dahil sabahtan akşama kadar sürmektedir. Eğitim saatleri, 09:30-12:30, 14:00-17:00 şeklindedir.
Başvurusu sırasında isteyen her katılımcıya Kredi Yurtlar Kurumu’nun yurtlarında konaklama sağlanacaktır. Barınmayla ilgili detaylar katılımcı kılavuzunda iletilecektir.
* KYK Kadın Yurdu günlük barınma ücreti: 15 TL
* KYK Erkek Yurdu günlük barınma ücreti : 21 TL

Henüz kesin olmamakla birlikte KYK’da konaklamayan katılımcıların, öğrenci fiyatından kalabilmek için öğrenci kartları/belgelerini getirmesi gerekiyor.

Tavsiyemiz 1 gün önceden gelip yerleşmeniz.

Konaklama koşulları tüm ülkede KYK (Kredi Yurtlar Kurumu) yurtları ile aynı düzeyde ve şartlardadır.
KYK tarafından yeni bilgiler sağlandığında bütün katılımcılara duyuracağız.

Henüz kesin olmamakla birlikte, evet. Ücretsiz konaklayabilmek için yanınızda getirmeniz gerekenler:
1. Yurt kimliği
2. Son ayın ücret yatırdığına dair banka dekontu
Başvuru sırasında konaklama tercihi bölümünü doldurduysanız, ek bir işlem yapmanız gerekmiyor. Doldurmaysanız kayıt olduğunuz sisteme giriş yaparak “Kullanıcı Profili” bölümünden doldurmalısınız.
Yurtlarda odalar 4-6 kişiliktir.
Yurtların mevcut kapasitesi ile bağlantılı olarak, yurt yönetiminin izin vermesi durumunda mümkündür. Konuyu doğrudan yurt yönetimiyle görüşebilirsiniz.
Hayır, kampa kesin kaydı yapılan ve başvurusu sırasında yurtta kalmak istediğini belirten tüm katılımcılar için yurtta konaklama sağlanacaktır.
Hayır, zorunlu değil. İstediğiniz yerde konaklayabilirsiniz. Yalnız Eskişehir’de başka bir yerde konaklayan katılımcıların eğitim saatlerine (akşam dahil) uyması kendi sorumluluklarındadır.
Üniversitenin yemekhanesinde yiyebileceğiniz gibi yerleşkede, eğitimlerin olacağı binaya yürüyüş mesafesinde birçok yemek yenebilecek yer var. Yemekte ne yiyeceğinize ve nerede yiyeceğinize bağlı olarak da fiyatları değişiyor. Yemek fiyatları belirlendiğinde buraya yerleştireceğiz.
Son başvuru tarihine kadar sisteme giriş yaparak değiştirebilirsiniz.
Başvurular 01 Ocak 2020’den itibaren yapılabilecektir.
Başvurular 10 Ocak 2020 saat 23:59’da kapanacaktır.
Hayır. Kampa son başvuru tarihi olan 10 Ocak 2020 saat 23:59’dan sonra kampa başvurmanız ve katılmanız mümkün değildir. Her sene kontenjanın üstünde başvuru alındığından, kontenjan boş kalması gibi bir durum yaşanmamaktadır.
Bir kurumda çalışan kişilerden görevlendirme/izin yazısı istenmektedir. Görevlendirme yazısı için ihtiyaç duyulması durumunda, kişiye özel davet/kabul yazısı yazılması mümkündür.
Bu uygulamanın sizin için de kamp organizasyonu için de birer artısı var:
* Kurumlar yazılı bir belge verip, size izinli olduğunuzu söyledikleri zaman, sonradan fikir değiştirme ve bunu iptal etme konusunda (kampın öncesi ya da sırasında) daha az meyilli oluyorlar. Bu sayede katılımcının kamp ortasında kurumdan acil bir iş için geri çağrılma ihtimali azalıyor ve almak istediği eğitimi tamamlayabiliyor.
* Kamp organizasyonu da, böyle bir 4 günlük izin/görevlendirme aldığınızdan çalıştığınız kurumun gerçekten haberi olduğunu bilebiliyor. Başvuruları değerlendirirken, “Bu kişiyi kampa kabul edersek ve işyerinden çağrılırsa kampı yarıda bırakıp gider mi acaba?” gibi kaygılar ortadan kalkıyor.
Hayır. 18 yaşın altındaki kişiler için velilerinden izin belgesi istenmektedir. Örnek veli izin belgesini şuradan indirebilirsiniz.
E-posta adresinizi kamp başlangıç tarihine kadar sıkı biçimde takip etmeniz gerekiyor. Özellikle e-postaların spam/junk/gereksiz ya da benzeri isimde bir klasöre düşüp gözünüzden kaçmadığına emin olmalısınız. Ek duyurular olabilir (yeni kurs açılması, bir kursun iptal edilmesi gibi). Başvurunuzla ilgili eğitmenler kursa özgü ek sorular sorabilir. İvedilikle yanıtlamaya özen gösterin.
İlk tur yerleştirmeler 17 Ocak 23:59’a kadar açıklanacaktır. İkinci tur yerleştirmeler ise 23 Ocak 23:59’a kadar devam edecektir.
Web sitesine e-posta adresiniz/parolanızla giriş yapıp, sonucu öğrenebilirsiniz. Kabul edildiğinize dair e-posta ile de bildirim gelecektir.
Mümkün olan en hızlı biçimde başvuruları sonuçlandırmaya çalışıyoruz. Özellikle turşularını kurmak gibi bir çabamız yok 🙂 Kurumlardan görevlendirme alması gereken personele, bu süreci tamamlayabilmesi için daha erken geri dönüş yapılmasına çalışıyoruz.
Lütfen sabırlı olun, size de sıra gelecektir. Farklı kursların başvuruları farklı kişiler tarafından değerlendirilebiliyor. Kurslara başvurular çok fazla olduğundan, değerlendiren kişiler herkesi tek seferde açıklamak yerine değerlendirdikçe açıklama yöntemini de tercih edebiliyorlar. Lütfen sabırlı olun, emin olun elimizden geleni yapıyoruz 🙂 23 Ocak 23:59’a kadar bir kursa yerleştirilmeniz mümkündür.
E-posta adresiniz/parolanızla sisteme giriş yapıp başvurunuzu iptal edebilirsiniz. Başvurular kapandıktan sonra yapılan iptaller, gelecek yıllarda LKD’nin düzenlediği kontenjanlı etkinliklere başvurularınızın kabul edilme olasılığını düşürecektir.
Kaydınızı tüm bu işlemler yapıldıktan sonra iptal etmemeniz ve kampa katılmanız gerekir. Aksi durumda bu bilgi profilinize not olarak düşülecektir. Gelecekte de LKD’nin düzenlediği herhangi bir kontenjanlı etkinliğe başvurunuzun kabul edilme olasılığınızı azaltacaktır.
Her katılımcının kendi dizüstü bilgisayarını getirmesini bekliyoruz. Bilgisayarda kurulu olması istenen GNU/Linux dağıtımı ve yazılımlar katılacağınız eğitime göre farklılık gösterebilir, bu size kamp öncesi gönderilecek bilgilendirme e-postasında belirtilecektir.
Sistem yönetimi eğitimlerinde Centos (RedHat Ailesi) ve Debian dağıtımları temelli anlatım gerçekleşiyor. Mümkün olduğunca ikisi birden, olmadığı noktalarda katılımcıların/eğitmenin isteği de göz önünde bulundurularak yalnızca biri şeklinde.
Eğitim yerlerinde kablosuz İnternet bağlantısı bulunuyor. Ancak yurtlarda konaklayacak misafirlerimiz için İnternet koşulları belirsiz. Akşam dersleri geç saate kadar sürdüğünden, yurtlar genelde sadece uyumak için kullanılmaktadır. O nedenle İnternet bağlantısı sıkıntısı yaşamayacağınızı umuyoruz.
Başvuruların değerlendirilmesinde kullanılan kriterleri şurada bulabilirsiniz.
Evet. Kampa katıldığınıza dair bir katılım belgesi kamp sonunda katılımcılara verilecektir.
Hayır. Kamp örgün olarak gerçekleştiriliyor.
Eğitmenler varsa kendi hazırladıkları sunum dosyalarını İnternet’te paylaşıyorlar. Aynı şekilde katılımcılardan tuttukları notları İnternet’te paylaşanlar oluyor. Bunların dışında katılamayanlar için özel olarak ek notlar hazırlanması ya da video çekimi yapılması düşünülmemektedir.
Katılımcıların kampın ilk gününden son gününe kadar kampın tamamına katılmaları beklenmektedir. Buna uymayan katılımcılar, kampın tamamına katılabilecek ve yararlanabilecek başka insanlara engel olmuş olurlar. Derslerin tamamına katılmayan katılımcıların kamptan ayrılmaları istenecektir. Katılım belgesi verilmeyecek, bu bilgi profilinize not olarak düşülecektir. Gelecekte de LKD’nin düzenlediği herhangi bir kontenjanlı etkinliğe başvurunuzun kabul edilme olasılığınızı azaltacaktır.
Hayır. Geçerli bir mazeretiniz olsa dahi, kamp görevlilerine ayrıldığınıza dair mutlaka haber vermelisiniz. Aksi durumda, bu bilgi profilinize not olarak düşülecektir. Gelecekte de LKD’nin düzenlediği herhangi bir kontenjanlı etkinliğe başvurunuzun kabul edilme olasılığınızı azaltacaktır.
Hayır. Kamp sırasında, aynı konuda da olsa sınıf değiştirmek mümkün değildir.
İsim benzerliği nedeniyle oluşacak karışıklıkları ve olası isim yazım yanlışlarını önlemek için. Geçtiğimiz senelerde aynı ad ve soyada sahip başvuran farklı insanlar oldu. Bir kişinin yanlışlıkla iki kere mi başvurduğunu yoksa iki ayrı kişinin mi başvurduğunu ayırt edemiyoruz. Aynısı geçmiş ve gelecek yıllardaki başvuruların eşleştirilmesi için de geçerli.
Linux Kullanıcıları Derneği olarak; kampa katılanların özel hayatlarının gizliliğine saygı duyuyor ve önem veriyoruz. Bu konuda kampta izlenen politika ile ilgili detaylı bilgi için tıklayın.
Hayır. LKD sadece kampta öncelik sağlaması amacıyla üye olmak isteyenleri kabul etmemektedir. Lütfen bu tür üyelik başvuruları yapmayın.
01 Ocak’ta başvuruların açılmasından sonra kampta başka bir kurs açılması durumunda bu web sitesinde yayınlanacak ve o güne kadar başvuru yapmış kişilere e-posta ile bildirilecektir. Başvuruların kapandığı 10 Ocak tarihinden sonra ise yeni kurs açılması mümkün değildir.
Kurslar anlatacak eğitmenlerin zaman takvimlerine göre açılmaktadır. Daha önce yapılan bir kurs, uygun bilgi birikimine ve kampa zaman ayıracak boş vakti olan yeterli sayıda eğitmen bulunmadığı için açılmayabilir.
Kendinizi kampta belli bir konuda eğitim verebilecek bilgi birikiminde hissediyorsanız, öncelikle daha deneyimli bir eğitmenin yanında yardımcı eğitmen olarak başlamanızı, mevcut bir eğitimde deneyimli bir eğitmene yardımcı olmanızı öneririz. Özellikle kış kampı, yaz kampına göre daha kısa olduğundan (4 gün), yeni eğitmenlerin yetişmesi için ideal bir ortam sunmaktadır. Eğitim ve eğitmen öneri formu için tıklayın.
Eğitimlerin katılanlara gerçek anlamda yararlı olabilmesi için, sırasında, her bir sınıfta eğitmen/katılımcı sayısının belirli bir oranın üstüne çıkmamasına özen gösteriyoruz. Kontenjanın çok üzerinde (bazı kurslarda 10 kata yakın) bir başvuru aldığımız için, zorunlu olarak birçok insanı kampa istememize karşın alamıyoruz.
Hayır. Sınıflarda böyle bir yer olanağımız bulunmuyor.
Evet, sizi kapıdan geri çevireceğiz. Yukarıda belirttiğimiz kontenjan kısıtları nedeniyle, bunu zorunlu olarak yapıyoruz.
Sistem, farklı bir e-posta adresi ile kayıtlı olduğunuzu belirtmekte ve yeni bir kayıt açmanızı engellemektedir.
Kayıtlı e-posta adresiniz ile giriş yapmayı deneyin. Adresinizi hatırlamıyorsanız iletişim formumuzu kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İletişim formumuzu kullanabilirsiniz. Her soruya teker teker yanıt vermeye çalışıyoruz. Yalnız her yıl 1500’ün üzerinde başvuru aldığımızı hesaba katarak bu formu son çare olarak kullanmanızı rica ediyoruz. Kamp organizasyonunda görev alan insanların “mesleği” bu değil, yaşamlarından arttırabildikleri boş zamanlarda bir hobi olarak bu işi herhangi bir ücret almadan yapıyorlar. Sormayacağınız her soru, onlara bu gönüllü çalışmalarında ciddi biçimde yardımcı olacaktır.